Abp Marek Jędraszewski: Św. Jan Paweł II na całym świecie świadczył o Chrystusie Odkupicielu człowieka, także osobistym cierpieniem.

02 kwietnia 2020

– Na wszystkich areopagach świata św. Jan Paweł II świadczył o Chrystusie Odkupicielu człowieka, także osobistym cierpieniem – pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Pan Jezus upada po raz pierwszy pod ciężarem krzyża”. W trzeciej medytacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski przypomina tragiczne wydarzenia z 13 maja 1981 r., kiedy na Placu św. Piotra doszło do zamachu na życie papieża.

– Od pierwszych dni pontyfikatu Jana Pawła II świat był pełen zdumienia, słysząc jego jasny i silny głos, wzywający wszystkich, aby na oścież otworzyli bramy dla Chrystusa. (…) Nie wszystkim jednak podobał się ten głos. Niektórzy z „wielkich” ówczesnego świata zdecydowali, aby głos Jana Pawła II zamilkł na zawsze i przestał budzić nadzieję na zmianę oblicza tej ziemi. W konsekwencji ich decyzji w dniu 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra dokonano zamachu na życie Ojca Świętego – przypomina abp Marek Jędraszewski w rozważaniu przy trzeciej stacji zbioru medytacji „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa”.

Metropolita krakowski zauważa, że Jan Paweł II przeżył ten zamach – choć po ludzku nie miał do tego prawa. – Na wszystkich areopagach świata św. Jan Paweł II świadczył o Chrystusie Odkupicielu człowieka, także osobistym cierpieniem – podsumowuje rozważanie trzeciej stacji abp Marek Jędraszewski.

Rozważania drogi krzyżowej „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” zostały napisane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie. Z uwagi na epidemię koronawirusa w tym roku nie jest to możliwe, zostały więc przygotowane w formie książki pod tytułem „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” oraz nagrań audiowizualnych. Rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje abp Marek Jędraszewski, zaś lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Zapraszamy do oglądania: