Katolicyzm ważny dla amerykańskiego wojska. Ordynariusz polowy przygotował przesłanie na Dzień Weterana

12 listopada 2020

W przesłaniu na Dzień Weterana [obchodzony w USA 11 listopada] arcybiskup Timothy Broglio, ordynariusz wojskowy katolickiego ordynariatu polowego w randze archidiecezji Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, wyraził uznanie dla ofiarodawców i dla wszystkich, którzy modlą się za katolików pozostających w służbie wojskowej USA. „Owoce waszych modlitw i aktów miłosierdzia wzbogacają życie osób pozostających w służbie naszego Narodu”, napisał arcybiskup w liście z 10 listopada.  

„Waszą miłość bliźniego odczuwają żołnierze stacjonujący w odległych bazach poza USA, którzy mogą uczestniczyć w Eucharystii, a także ci, pozostający w służbie na terenie Stanów Zjednoczonych, którzy mogą otrzymać porady i wskazówki od kapelanów. Natomiast weterani, zwłaszcza ci, którzy pozostają pod stałą opieką w placówkach medycznych Departamentu ds. Weteranów mają dzięki wam możliwość spowiedzi, Komunii św. oraz sakramentu namaszczenia chorych”.

Kapelani związani z Archidiecezją Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych służą prawie dwóm milionom katolików pozostających w czynnej służbie w 220 bazach w 29 krajach. Kapłani posługują także w 153 szpitalach podlegających pod Departament ds. Weteranów. Niezależną archidiecezję dla amerykańskich Sił Zbrojnych ustanowił w 1985 r. Jan Paweł II.

Arcybiskup Broglio prosił także wiernych o ofiary dla archidiecezji; deficyt w jej budżecie wynosi na chwilę obecną 425 000 dolarów. Archidiecezja nie otrzymuje żadnego dofinansowania ani od rządu, ani od Sił Zbrojnych USA.

„Mimo że był to bardzo trudny rok, dzięki waszym modlitwom i wsparciu kapelani mogli nieść swoją posługę żołnierzom i ich rodzinom. Kapłani zarówno celebrowali polowe Msze św., jak i organizowali transmisje Eucharystii poprzez środki masowego przekazu, realizowali rekolekcje on-line dla tych, którzy pozostawali na kwarantannie, posługiwali też chorym i cierpiącym, udzielając im sakramentów”.

„Listopad to także miesiąc, w którym modlimy się zarówno za dusze zmarłych, jak i za żywych, którzy zbłądzili, prosimy też o pocieszenie dla pogrążonych w żałobie po utracie bliskich i za tych, którzy zostali ranni na służbie. Modlitwa daje nam siłę do działania. Prostym, ale jakże skutecznym sposobem, który może towarzyszyć każdej z naszych modlitw, jest miłość bliźniego”.

Katolicy stanowią prawie 20% pozostających w czynnej służbie żołnierzy USA, jednak liczba kapelanów pozostaje niewystarczająca. Amerykańcy rekruterzy wojskowi we współpracy z Archidiecezją Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych podjęli starania, aby zorganizować rekrutację księży do służby w charakterze czynnych i rezerwowych kapelanów w jednostkach wojskowych. Jak podkreślają kapelani, niesienie posługi religijnej i sakramentów jest szczególnie istotne podczas pandemii koronawirusa.

Arcybiskup Broglio interweniował na początku 2020 r. przeciwko ograniczeniom nałożonym na katolickich marynarzy US Navy, którym podczas pandemii koronawirusa dowództwo ograniczyło dostęp do uczestnictwa w Eucharystii, nakazując im „uczestniczyć w Mszach św. poza macierzystą bazą”. Arcybiskup określił rozkaz dowództwa US Navy jako „szczególnie uderzający w katolików”, tym bardziej iż „ze względów oszczędnościowych” pozamykano wiele kaplic w bazach. Stanowisko arcybiskupa poparł prezydent Donald Trump; dowództwo US Navy wycofało wówczas krzywdzący katolików rozkaz.

„Uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii jest dla katolików krwią życia. Jest źródłem i szczytem naszego życia i pozwala nam przyjąć Ciało i Krew Pana” – powiedział abp Broglio.

Źródło: CNA, MM

Bronią przed złem jest także różaniec, czego dowodzi w swojej najnowszej książce Czesław Ryszka:

Drabina do nieba. Dzieje Różańca

Drabina do nieba. Dzieje Różańca

 

Jedyną bronią, której Polska używając odniesie zwycięstwo, jest Różaniec. On tylko uratuje Polskę od tych strasznych chwil, jakimi może narody będą karane za swą niewierność względem Boga” – powiedział prymas August Hlond w 1948 r. Te słowa do dziś nie straciły nic ze swej aktualności. W Polsce modlitwa różańcowa cieszy się ogromnym szacunkiem i popularnością.