Odbierz e-booka za darmo

"Dzieje pontyfikatu Świętego Jana Pawła II" to monumentalna seria dokumentująca historię Papieża Polaka od dnia wyboru poprzez wszystkie pielgrzymki aż po dzień pogrzebu. Nie jest to tylko dzieło historyczne ale przede wszystkim drogowskaz który podpowiada jak żyć. Monografia odzwierciedla w pełni nauczanie świętego papieża Jana Pawła II. Wyjątkowa seria liczy 27 tomów z których każdy zawiera od 200 do 224 stron. Łącznie wszystkie tomy stanowią aż 6 000 stron! Aby uczcić 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II oraz propagować Jego nauczenia tę wyjątkową księgę w wersji e-booka oddajemy za darmo w Państwa ręce. Wystarczy zostawić swój adres e-mail i odbierać co miesiąc kolejny z 27 tomów!

Rok 1

ROK 1. HABEMUS PAPAM to pierwszy album składający się na "Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II".

Jest obszerną dokumentacją pierwszego roku apostolskiej posługi Jana Pawła II. Na 179 fotografiach autorstwa Adama Bujaka i Arturo Mari, przedstawiono najważniejsze spotkania, pielgrzymki i wydarzenia z tego czasu m. in.: Konklawe 14-16 października 1978 r., pierwszą Mszę św. Jana Pawła II, Mszę św. inauguracyjną, audiencje dla Polaków, audiencje ogólne, pielgrzymki zagraniczne, pierwszą wizytę w letniej rezydencji papieży, Anioł Pański, konsekrację ks. prał. Franciszka Macharskiego, Drogę Krzyżową w Koloseum, pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny. Zamieszczone są również archiwalne fotografie przedstawiające Karola Wojtyłę z okresu dzieciństwa i młodości. Album zawiera cytaty z homilii i przemówień Jana Pawła II.

Rok 2

ROK 2. EWANGELIZACJA ŚWIATA to druga część "Dziejów Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II". 211 fotografii autorstwa Adama Bujaka i Arturo Mari przedstawia najważniejsze wydarzenia 2. roku pielgrzymowania i posługi apostolskiej papieża. Tematy zawarte w albumie to m. in.:Pompeja, FAO, Turcja, Matka Teresa, Opłatek z Polakami, Synody, Wielki Tydzień, Turyn - do świata pracy, audiencje generalne, Ogrody Watykańskie, pierwsza podróż apostolska do Afryki, Francja, Boże Ciało, prezydent Carter, Indianie w Watykanie, Brazylia, polski sierpień.

Album zawiera obszerne teksty homilii i przemówień Jana Pawła II.

Rok 3

Kolejny album należący do znakomitej kolekcji "Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II", upamiętniający 25. rocznicę zamachu na Ojca Świętego. Fotografie przedstawiają, w kilkusekundowych odstępach czasu, moment zamachu. Stanowią wstrząsającą relację wydarzeń na Placu św. Piotra 13 maja 1981 roku.

Fotokronika dokumentuje najistotniejsze wydarzenia trzeciego roku pontyfikatu Jana Pawła II: spotkanie z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, historyczne spotkanie z "Solidarnością", pielgrzymki zagraniczne na kontynent azjatycki, do USA, RFN, spotkanie z kardynałem Josephem Ratzingerem, audiencję dla Czesława Miłosza, spotkanie z Matką Teresą z Kalkuty.

O wyjątkowości nowego albumu, obok fotografii Arturo Mariego i Adama Bujaka, decydują teksty Jana Pawła II. Wśród nich: przemówienie do artystów i dziennikarzy - 19 listopada 1980, niewygłoszone przemówienie przygotowane na środową audiencję generalną - 13 maja 1981 r., list napisany po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia - 28 maja 1981 r.

Rok 4

Album przybliża najistotniejsze wydarzenia kolejnego roku pontyfikatu Jana Pawła II – od 16 października 1981 do 15 października 1982 r. Pośród licznej dokumentacji fotograficznej Arturo Mariego odnajdujemy zapis spotkania z Polakami podczas wigilijnej audiencji w Watykanie, fotografie z Liturgii Wielkiego Piątku w Bazylice św. Piotra oraz niezwykle przejmujące zdjęcie, na którym Jan Paweł II modli się w Fatimie, 13 maja 1982 r., w 1. rocznicę zamachu na Placu św. Piotra. Czwarty rok pontyfikatu Jana Pawła II to także kolejne podróże apostolskie: do Afryki, Portugalii, Wielkiej Brytanii, których dokumentację odnajdziemy na kartach albumu.

Fotokronika zawiera również wybrane teksty z przemówień i homilii Ojca Świętego, wygłaszanych z okazji doniosłych wydarzeń, uroczystości i audiencji: „Solidarność świata z narodem polskim”, „Chrześcijańska wizja ubogaca małżeństwo”, „Proste zbiegi okoliczności nie istnieją w planach Bożej Opatrzności”.

Rok 5

Album przybliża najistotniejsze wydarzenia kolejnego roku pontyfikatu Jana Pawła II – od 16 października 1982 do 15 października 1983 r. Pośród licznej dokumentacji fotograficznej Arturo Mariego przedstawiono najważniejsze spotkania, pielgrzymki i wydarzenia z tego czasu, m.in.: zapis spotkania opłatkowego z Polakami podczas audiencji w Watykanie, fotografie z Pasterki w Bazylice św. Piotra, Mszy św. w rocznicę objawień Matki Bożej z Lourdes dla chorych w Watykanie oraz niezwykłe zdjęcia, na których Jan Paweł II modli się przed obliczem Pani Jasnogórskiej.

Piąty rok pontyfikatu Jana Pawła II to także kolejne podróże apostolskie: do Hiszpanii, Włoch, Ameryki Środkowej, Francji, Austrii, Polski. Fotokronika zawiera też wybrane teksty z przemówień i homilii Ojca Świętego, wygłaszanych z okazji doniosłych wydarzeń, uroczystości i audiencji.

Rok 6

Szósty tom z "Dziejów Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II". Album przedstawia wydarzenia kolejnego roku pontyfikatu Jana Pawła II – od 16 października 1983 do 15 października 1984.

Wspaniałe fotografie Artura Mariego ukazują najważniejsze wydarzenia, spotkania, pielgrzymki, audiencje i wydarzenia z tego czasu, m.in. zdjęcia z Wielkiego Tygodnia w Rzymie, Jubileuszu Dzieci, Młodych, Sportowców (Papież oglądający mecz piłki nożnej), pielgrzymek do Korei, Kanady, Szwajcarii, Hiszpanii, Papui-Nowej Gwinei, spotkania z Polakami, beatyfikacje, wizytę u Alego Agcy w więzieniu, góralskie jasełka, akt zawierzenia Matce Fatimskiej, zamknięcie Drzwi Świętych, spotkanie z Giulio Andreottim. Publikacja zawiera fragmenty tekstów papieskich: przemówień, homilii, listów.

Rok 7

Kolejny tom "Dziejów Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II". Album przedstawia wydarzenia z siódmego roku pontyfikatu Ojca Świętego – od 16 października 1984 do 15 października 1985.

Na zdjęciach znanego fotografa papieskiego Artura Mariego zobaczymy wzruszające chwile z audiencji dla ważnych osobistości ze świata polityki, kultury i sportu oraz dla duchownych, z kanonizacji, konsekracji biskupów, uroczystości Wielkiego Tygodnia, spotkania z polskimi piłkarzami, pielgrzymek zagranicznych do Afryki, krajów Beneluksu, Lichtensteinu oraz Ameryki Łacińskiej, a także pielgrzymek do Włoch (m.in. śladami św. Karola Boromeusza). W publikacji znalazły się fragmenty wypowiedzi papieskich: przemówień, homilii, listów. Wartościowy dokument i poruszające świadectwo życia i świętości Jana Pawła II.

Rok 8

Album przedstawia wydarzenia z kolejnego roku pontyfikatu Ojca Świętego – od 16 października 1985 do 15 października 1986.

Niezapomniane wydarzenia ósmego roku pontyfikatu: pielgrzymki do Indii, Kolumbii i Francji, spotkania z Matką Teresą, bratem Rogerem Schützem z Taizé, odwiedziny w miastach Sardynii i regionu Emilia-Romania, Nadzwyczajny Synod Biskupów, uroczystości roku kościelnego, beatyfikacje i kanonizacje, Mistrzostwa Sportowe Osób Niepełnosprawnych, wizyta w Synagodze Większej w Rzymie – to wszystko zobaczymy na zdjęciach papieskiego fotografa Arturo Mariego. Fragmenty najważniejszych przemówień i homilii Ojca Świętego. Wspaniałe świadectwo posługi Jana Pawła II, prawdziwa lekcja wiary i miłości bliźniego.

Rok 9

Fotokronika przedstawia wydarzenia z dziewiątego roku pontyfikatu Ojca Świętego – od 16 października 1986 do 15 października 1987.

Niezapomniane chwile: Światowy Dzień Modlitw o Pokój w Asyżu, pielgrzymki do Bangladeszu, Singapuru, na wyspy Fidżi, do Nowej Zelandii i Australii, na Seszele, do Chile, Urugwaju, Argentyny, USA, Kanady i RFN. Wzruszające wspomnienia z podróży do Polski: nawiedzenie Katedry Wawelskiej, Kongres Eucharystyczny w Warszawie, beatyfikacja Karoliny Kózkówny w Tarnowie, modlitwa przed grobem rodziców i brata na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Entuzjazm pielgrzymów podczas II Światowego Dnia Młodzieży w Buenos Aires, liczne audiencje, odwiedziny w San Giovanni Rotondo i we Florencji, beatyfikacje, 60. urodziny kard. Josepha Ratzingera.

Wspaniałe zdjęcia i fragmenty najważniejszych przemówień oraz homilii Jana Pawła II pozwolą przenieść się myślami 20 lat wstecz i znów rozważyć słowa Ojca Świętego, które nie tracą aktualności.

Rok 10

Fotokronika przedstawia wydarzenia z dziesiątego roku Pontyfikatu Ojca Świętego – od 16 października 1987 do 16 października 1988. M.in.: Rok Maryjny, kanonizacje i beatyfikacje, spotkanie z młodymi w Taize, Anioł Pański, audiencje dla Polaków, konsekracja biskupów i święcenia kapłańskie, 130. rocznica objawień w Lourdes, liturgia w rycie bizantyńskim, Wielki Tydzień, Civita Castellana, konsystorz, Ameryka Łacińska, rejon Romanii, Austria, Tysiąclecie Chrztu Rusi Kijowskiej, Rocca di Papa, Turyn, Afryka Południowa, Francja, 10-lecie Pontyfikatu.

Rok 11

Album przedstawia najważniejsze wydarzenia z 11. roku pontyfikatu Jana Pawła II (od 16 października 1988 do 16 października 1989). Fragmenty przemówień, homilii, rozważań i katechez, które wygłosił Ojciec Święty.

Piękne fotografie Arturo Mari pokazują m.in. papieskie pielgrzymki do Zambii, Malawi, Reunionu, na Madagaskar, do Norwegii, Islandii, Finlandii, Danii, Szwecji, Hiszpanii oraz do Korei Południowej, Indonezji na Mauritius. Na zdjęciach zobaczymy też Mszę św. z okazji beatyfikacji Franciszki Siedliskiej, IV Światowy Dzień Młodzieży w Santiago de Compostela, papieskie audiencje, spotkania z delegacją „Solidarności”, odwiedziny w miastach w regionach Toskanii i Lacjum. Wzruszające świadectwo życia i świętości Jana Pawła II. Cenna pamiątka niezwykłego pontyfikatu. Dokument i źródło nauki papieskiej.

Rok 12

Niezapomniane przeżycia 12. roku pontyfikatu Ojca Świętego (od 16 października 1989 do 16 października 1990). Fragmenty najważniejszych tekstów, które w tym roku wygłosił Jan Paweł II (homilie, katechezy, przemówienia, rozważania przed modlitwą Anioł Pański).

Fotografie ukazujące m.in. kanonizację Brata Alberta i Agnieszki Czeskiej, wydarzenia Roku Kościelnego, sakrę biskupią trzech Polaków, spotkania z Tadeuszem Mazowieckim i Lechem Wałęsą, pielgrzymki włoskie oraz podróże duszpasterskie do wolnej Czechosłowacji, na Maltę, do Republiki Wysp Zielonego Przylądka, Mali, Burkina Faso, Czadu, Meksyku, Antyli Holenderskich, Tanzanii, Burundii, Rwandy oraz Wybrzeża Kości Słoniowej. Znakomita publikacja przybliżająca dzieło Ojca Świętego. Wysoki poziom edytorski. Źródło wiedzy o nauczaniu Jana Pawła II.

Rok 13

13. rok pontyfikatu Jana Pawła II (16 października 1990 – 15 października 1991) upłynął pod znakiem zmian społeczno-politycznych dokonujących się w Europie, a także konfliktu w Zatoce Perskiej. W albumie śledzimy więc pełne jakże radosnych wzruszeń spotkania Ojca Świętego z Polakami, którzy po wyzwoleniu się z okowów komunizmu mogli wreszcie licznie i swobodnie przybywać do Rzymu, wizyty Michaiła Gorbaczowa i Lecha Wałęsy w Watykanie, pielgrzymkę na Węgry. W czerwcu 1991 miała też miejsce IV pielgrzymka papieża do Ojczyzny, a pierwsza do wolnej Polski, której mottem był Dekalog. W sierpniu Jan Paweł po raz drugi przyjechał do Polski – tym razem z okazji Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się na Jasnej Górze.

Oprócz fragmentów homilii i przemówień Ojca Świętego w albumie zaprezentowano m.in. także fragment encykliki Centesimus annus (napisanej w w 100-lecie encykliki Leona XIII Rerum novarum) oraz listy do Saddama Husajna i George’a Busha wzywające obu przywódców do zażegnania konfliktu w Zatoce Perskiej i odstąpienia od działań wojennych.

Z najważniejszych wydarzeń 13. roku pontyfikatu należy wymienić ponadto Synod Biskupów poświęcony formacji kapłanów, kanonizację Marguerity d’Youville oraz pielgrzymkę do Fatimy w 10. rocznicę zamachu w podzięce za uratowanie życia.

Fotografiom Arturo Mariego, który utrwalił dla potomności posługę Jana Pawła II, towarzyszą w tomie tym – podobnie jak w całej serii – słowa papieskiego nauczania.

Rok 14

Czternasty tom z "Dziejów Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II". Album przedstawia wydarzenia kolejnego roku Pontyfikatu Jana Pawła II (16 października 1991 - 15 października 1992).

Wspaniałe fotografie Arturo Mariego ukazują najważniejsze spotkania, pielgrzymki, audiencje i wydarzenia z tego czasu: pielgrzymkę do Brazylii, beatyfikacje, audiencję dla George'a Busha, kanonizację o. Rafała Kalinowskiego, Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęconego Europie, audiencję dla prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, apostolską pielgrzymkę do Senegalu, Gambii i Gwinei, pielgrzymkę apostolską do Włoch - Sorrento i Castellammare di Stabia, Triduum Sacrum, konsekrację biskupów Rakoczego i Pieronka, pielgrzymkę zagraniczną do Angoli oraz na Wyspy św. Tomasza i Książęcą, pielgrzymkę do Lombardii, zatwierdzenie Katechizmu Kościoła Katolickiego, pobyt w Poliklinice Gemellego, pielgrzymkę do Włoch (Lorenzago di Cadore), pielgrzymkę do Republiki Dominikany.

Rok 15

Piętnasty, jubileuszowy rok pontyfikatu Jana Pawła II (16 października 1992 – 15 października 1993) obfitował w wydarzenia bardzo ważne dla całego Kościoła. Zaprezentowany został Katechizm, owoc kilkuletniej pracy specjalnej komisji, Ojciec Święty ustanowił w dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes Światowy Dzień Chorego oraz ogłosił encyklikę Veritatis splendor. Kolejny tom z „Dziejów Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II” pozwala stać się świadkiem tych wydarzeń. Wspaniałe fotografie Arturo Mariego przedstawiają również najważniejsze spotkania, pielgrzymki, audiencje i uroczystości z tego czasu: beatyfikacje licznych Sług Bożych, w tym siostry Faustyny Kowalskiej, matki Marii Angeli Truszkowskiej i Stanisława Kazimierczyka, papieskie wizyty w Beninie, Ugandzie, Sudanie, Albanii, Hiszpanii, na Jamajce, w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, na Litwie, Łotwie, w Estonii, obchody świąt roku liturgicznego oraz 8. Światowego Dnia Młodzieży.

Fragmenty najważniejszych tekstów, które w tym roku wygłosił Papież (homilie, katechezy, przemówienia, rozważania przed modlitwą Anioł Pański), przybliżają dzieło Jana Pawła II. Wysoki poziom edytorski.

Rok 16

Szesnasty rok pontyfikatu Jana Pawła II (16 października 1993 – 15 października 1994) naznaczony był cierpieniem. Po raz kolejny Ojciec Święty trafił do Polikliniki Gemellego, gdzie przeszedł operację stawu biodrowego i spędził okres rehabilitacji. Z tego powodu odbył tylko jedną pielgrzymkę zagraniczną – na udręczone wojną Bałkany, do Chorwacji. Mimo że Papież nie opuszczał prawie Rzymu, pracowicie i z oddaniem pełnił swą posługę: wzywał do modlitw o pokój na Bałkanach, przyjął wizyty m.in. Matki Teresy z Kalkuty, Richarda von Weizsäckera, Václava Havla, Waldemara Pawlaka, Lecha Wałęsy, Billa Clintona, odwiedzał parafie rzymskie, brał udział w obchodach uroczystości roku liturgicznego, wyniósł do chwały ołtarzy kolejne sługi Boże, zainaugurował prace Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Afryce, wziął udział w spotkaniu z rodzinami na Placu św. Piotra.

Wszystkie te wydarzenia uwiecznił na wspaniałych zdjęciach Arturo Mari. Szesnasty tom „Dziejów Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II” prezentuje również piękno i mnogość watykańskich zabytków, tradycji i zwyczajów, przybliżając w ten sposób rzymski Dom Ojca Świętego.

Wysoki poziom edytorski. Fragmenty papieskich wypowiedzi stanowią znakomite źródło wiedzy o nauczaniu Jana Pawła II.

Rok 17

Album opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce pomiędzy 16 października 1994 a 15 października 1995. W tym czasie Ojciec Święty Jan Paweł II szczególny nacisk położył na pielgrzymowanie do krajów słowiańskich, odwiedzając Czechy, Polskę i Słowację. W trakcie tych podróży kanonizował 5 błogosławionych – Jana Sarkandra, Zdzisławę z Lemberku i trzech męczenników koszyckich. Stawiając te postaci za wzór, zwracał uwagę, że również w nowych czasach, odzyskanej po dziesiątkach lat komunistycznego zniewolenia wolności, trzeba dochować wierności Panu Bogu i przestrzegać Jego przykazań.

Przebywając w Watykanie oraz podróżując do innych krajów (Filipiny, Papua-Nowa Gwinea, Australia, Sri Lanka, Belgia, Kamerun, RPA, Kenia, USA), Papież beatyfikował 23 sług Bożych. Podczas tego roku pontyfikatu odbył się X Światowy Dzień Młodzieży w Manili, który zgromadził największą w historii rzeszę młodych ludzi – 4 mln. Jan Paweł II po raz kolejny przemawiał na forum ONZ domagając się sprawiedliwego podziału dóbr i równości praw dla narodów. W czasie podróży na Czarny Ląd przekazał posynodalną adhortację Ecclesia in Africa oraz wziął udział w sesjach celebracyjnych Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Afryce. W ramach swych pielgrzymek po Włoszech Ojciec Święty odwiedził m.in. Sycylię, Loreto i Trydent. Siedemnasty rok pontyfikatu, podczas którego opublikowana została encyklika Ut unum sint wzywająca chrześcijan do jedności, zakończyły obchody 30-lecia Vaticanum II.

Album ten, podobnie, jak pozostałe z 27-tomowej serii „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005” cechuje wysoki poziom edytorski. Znakomitym i niepowtarzalnym zdjęciom Arturo Mariego towarzyszą fragmenty papieskich tekstów – przemówień, homilii, rozważań, katechez i dokumentów.

Rok 18

Osiemnasty rok pontyfikatu, obejmujący okres od 16 października 1995 do 15 października 1996 cechowała niezwykła troska o reewangelizację Europy. Jan Paweł II dostrzegał wielce niepokojące zmiany zachodzące w społeczeństwach krajów europejskich, tak niegdyś silnie zakorzenionych w chrześcijaństwie, które na różne sposoby zaczęły odchodzić od swych korzeni. Papież zmartwiony był coraz bardziej odczuwalnym klimatem obojętności, czemu dawał wyraz w swych wypowiedziach. Nowej ewangelizacji starego kontynentu poświęcone były pielgrzymki do Słowenii, Francji, na Węgry i do Republiki Federalnej Niemiec, rozmowa w Watykanie z prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem a także obchody XI Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową w Rzymie. W Reims świętowano 1500. rocznicę chrztu króla Chlodwiga a w Pannonhalma 1000-lecie benedyktyńskiej Europy. Przykłady życia nowych świętych – Eugeniusza de Mazenod, Jana Gabriela Perboyre, Idziego Marii od św. Józefa i Jana Grande Romana a także nowi błogosławieni, m.in. Alfred Ildefons Schuster, Filip Smaldone, January Maria Sarnelli, Maria Rafaela Cimatti, Kandyda Maria od Jezusa Cipitria y Barriola, Maria Antonia Bandrés y Elósegui, Bernard Lichtenberg i Karol Leisner mieli zachęcać do bycia chrześcijaninem i odważnego dawania świadectwa.

W 18. roku pontyfikatu Jan Paweł II spotkał się także m.in. z rektorami polskich wyższych uczelni, udzielił święceń biskupich ks. Stanisławowi Ryłce a także rozpoczął jubileusz i dziękczynienie za 50 lat kapłaństwa. Poza wyżej wymienionymi krajami odwiedził Gwatemalę, Nikaraguę, Salwador, Wenezuelę i Tunezję, a we Włoszech Palermo, Como, Sienę i Lorenzago di Cadore. W dniach 6-15 października 1996 po raz kolejny przebywał w poliklinice Gemellego – „Watykanie numer trzy”.

Album ten, podobnie, jak pozostałe z 27-tomowej serii „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005” cechuje wysoki poziom edytorski. Znakomitym i niepowtarzalnym zdjęciom Arturo Mariego towarzyszą fragmenty papieskich tekstów – przemówień, homilii, rozważań, katechez i dokumentów.

Rok 19

Dziewiętnasty rok Wielkiego Pontyfikatu rozpoczęły uroczystości związane z 50. rocznicą święceń kapłańskich Jan Pawła II, na które z całego świata przybyli goście – współjubilaci, hierarchowie Kościoła katolickiego i innych wyznań oraz rodacy. W 78. rocznicę odzyskania przez kraj niepodległości wybitny syn Polskiej ziemi przyjął na audiencji uczestników pielgrzymki NSZZ „Solidarność”. Jako pasterz i pocieszyciel pochylał się na biednymi i znękanymi – odwiedził watykańskie schronisko „Donum Mariae”, pielgrzymował do krajów, w których dopiero niedawno zapanował pokój – Bośni i Hercegowiny oraz Libanu. Wszędzie niósł otuchę i nawoływał do pojednania i przebaczenia. Wraz z Czechami świętował 1000-lecie śmierci św. Wojciecha, wielkiego apostoła Słowian. Papież-Polak odwiedził również swoją Ojczyznę – spędził w Polsce 11 niezapomnianych dni, pełnych wzruszeń i radości. Ojciec Święty zamknął Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu, modlił się przed relikwiami św. Wojciecha w Gnieźnie, odpoczywał w swych ukochanych górach, beatyfikował Bernardynę Jabłońską i Marię Karłowską. Do grona polskich świętych włączył Jadwigę Królową i Jana z Dukli.

W dziewiętnastym roku swej posługi na Stolicy Apostolskiej Papież spotkał się również z młodymi we Francji, gdzie obchodzono XII Światowy Dzień Młodzieży. Wziął też udział w II Światowym Spotkaniu Rodzin w Brazylii.

Piękne i unikatowe fotografie Arturo Mariego przeplatają się z fragmentami papieskich wypowiedzi – przemówień, homilii, rozważań i katechez. Znakomite źródło wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, rzetelnie opracowane i wydane na najwyższym poziomie edytorskim.

Rok 20

Pracowity dwudziesty rok Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II otworzyły wielkie uroczystości na Placu św. Piotra – Ojciec Święty ogłosił Doktorem Kościoła św. Teresę z Lisieux. W listopadzie i grudniu jako niestrudzony Pasterz wszystkich ludów uczestniczył w Synodzie poświęconym Ameryce, a jako biskup Rzymu odwiedzał parafie swej diecezji. Pamiętając o pokrzywdzonych i biednych, udał się z pielgrzymką do włoskich prowincji Umbria i Marche, których mieszkańcy w wyniku wstrząsów sejsmicznych stracili nieraz cały dorobek życia. Na początku nowego roku kalendarzowego Papież po raz pierwszy odwiedził władze Rzymu na Kapitolu i wziął udział w sesji Rady Miejskiej.

Historyczne znaczenie miała podróż apostolska na Kubę, dokąd Jan Paweł II zaniósł udręczonemu narodowi orędzie otuchy i nadziei. Następnie Ojciec Święty odwiedził Nigerię, gdzie spotkał się z przedstawicielami różnych religii. Po celebracjach Triduum Sacrum i Wielkanocy Papież otworzył kolejny Synod, tym razem poświęcony Azji. Entuzjastycznie powitali Jana Pawła II wierni w Austrii, którym Następca św. Piotra przypominał o ich chrześcijańskich korzeniach. Podczas wizyty w Chorwacji Papież wyniósł na ołtarze męczennika faszyzmu i komunizmu, kard. Alojzego Stepinaca. Kanonizacja Edyty Stein, męczennicy Auschwitz rozpoczęła obchody 20-lecia pontyfikatu, na które przybyli goście z całego świata.

Wspaniałe świadectwo wielkości Jana Pawła II, rzetelnie opracowana i pięknie wydana dokumentacja niezwykłej, pełnej trudu i troski o całą ludzkość posługi. Autentyczne zdjęcia papieskiego fotografa Arturo Mariego oraz najważniejsze wypowiedzi Ojca Świętego.

Rok 21

Po uroczystych obchodach 20. rocznicy objęcia Stolicy Piotrowej nastał czas intensywnych przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Jako dobry gospodarz swej diecezji biskup Rzymu odwiedził m.in. prezydenta Włoch oraz rzymskie parafie. Wziął udział w pracach Synodu poświęconego Oceanii, ogłosił rok nadchodzący Rokiem Boga Ojca, poprowadził celebracje Bożego Narodzenia. Już na początku roku 1999 Papież udał się w podróż apostolską – odwiedził Meksyk, gdzie uroczyście zamknął Synod poświęcony Ameryce, a potem Stany Zjednoczone.

Wśród licznych nowych błogosławionych, wyniesionych w tym roku na ołtarze, znalazł się m.in. Ojciec Pio z Petrelciny. Barwne celebracje nabożeństw prawosławnych stanowią wspomnienie odbywającej się w duchu ekumenizmu pielgrzymki do Rumunii. Sercom Polaków najbliższe będą jednak czerwcowe dni najdłuższej papieskiej wizyty w Ojczyźnie. Ojciec Święty odwiedził Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawę, Sandomierz, Zamość, Łowicz, Kraków, Stary Sącz, Wadowice i Jasną Górę. Na zasłużony wypoczynek wybrał się w Alpy, do Les Combes. Jesienią Papież udał się w jednodniową podróż do młodego kraju – Słowenii. Zbliżanie się Wielkiego Jubileuszu podkreśliło odsłonięcie odnowionej fasady Bazyliki św. Piotra.

Wyjątkowe zdjęcia Arturo Mariego uzupełniają fragmenty homilii, przemówień, katechez i rozważań Ojca Polskiego, w tym wiele skierowanych do Polaków.

Rok 22

Dwudziesty drugi rok Wielkiego Pontyfikatu był rokiem szczególnym – papież rodem z Polski, Jan Paweł II wprowadził Kościół Chrystusowy w trzecie tysiąclecie. Część przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 stanowiły obrady Synodu poświęconego Europie. W listopadzie Papież udał się z pielgrzymką do Indii i Gruzji, gdzie głosił pojednanie i nadzieję. Podczas Pasterki otwierając Drzwi Święte zainaugurował Jubileusz, a pierwszą grupą, która go świętowała w Watykanie, były dzieci. Następnie Ojciec Święty modlił się z wiernymi podczas Jubileuszy m.in. Życia Konsekrowanego, Chorych i Pracowników Służby Zdrowia, Rzemieślników, Ludzi Pracy, Migrantów i Podróżnych, Dziennikarzy, w więzieniach, Młodych, Nauczycieli Akademickich i Rodzin. Spotykał się też z rodakami, m.in. podczas pokazu filmu „Pan Tadeusz” czy Narodowej Pielgrzymki Polaków.

W tym szczególnym czasie Ojciec Święty pielgrzymował również do najważniejszych miejsc chrześcijaństwa: do Egiptu, na górę Synaj oraz do Ziemi Świętej, gdzie odwiedził górę Nebo, Betlejem, Jerozolimę, Górę Błogosławieństw, Nazaret. Spotykał się z przedstawicielami innych wyznań i wiar, wzywając do zachowania pokoju na tym szczególnie ważnym dla trzech religii monoteistycznych terenie. W Portugalii złożył pokłon u stóp Matki Bożej Fatimskiej, której cudowna figura sprowadzona została potem do Watykanu z okazji Jubileuszu Biskupów.

Mimo wielu zajęć i spotkań Papież nie zapomniał jubileuszach 50-lecia kapłaństwa swych przyjaciół i współpracowników, m.in. kard. Franciszka Macharskiego czy kard. Andrzeja Marii Deskura.

Rok 23

Na początek dwudziestego trzeciego roku sterowania Łodzią Piotrową przez Jana Pawła II przypadła kontynuacja obchodów Wielkiego Jubileuszu. Z okazji Jubileuszu Sportowców Papież spotkał się z polskimi medalistami z zakończonej niedawno olimpiady w Sydney. Do Watykanu przybywali też parlamentarzyści i politycy, przedstawiciele wojska i policji, apostolstwa świeckich, niepełnosprawni, ludzie teatru, kina, telewizji i muzyki. Po uroczystościach bożonarodzeniowych 6 stycznia Ojciec Święty zamknął Wielki Jubileusz.

Wraz z hierarchami Kościoła ormiańskiego Papież świętował w Watykanie 1700-lecie chrztu Armenii, jako biskup Rzymu odwiedzał parafie diecezji, tradycyjnie spotkał się z młodymi w Niedzielę Palmową. Po Wielkanocy po raz pierwszy cały Kościół powszechny świętował Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Piotr naszych czasów wyruszył też w podróż apostolską śladami św. Pawła – odwiedził Grecję, Syrię i Maltę, wszędzie wraz z lokalnymi Kościołami i wspólnotami modląc się o jedność chrześcijan. W maju Ojciec Święty zwołał konsystorz nadzwyczajny, a w Zielone Świątki przypomniał o 38. rocznicy śmierci bł. papieża Jana XXIII, który ogłosił Sobór Watykański II. Odbył także długo oczekiwaną podróż na Ukrainę, gdzie sprawował Msze św. w obrządkach łacińskim i greckokatolickim. Pod koniec września podjął trud pielgrzymki do Kazachstanu i Armenii, by umacniać w wierze katolików tych byłych republik radzieckich.

Przy różnych okazjach, zawsze z radością Jan Paweł II spotykał się z rodakami: obejrzał filmy „Prymas – trzy lata z tysiąca” i „Quo vadis”, modlił się z rektorami polskich wyższych uczelni.

Rok 24

Kolejną rocznicę pontyfikatu jak zwykle świętowali z Janem Pawłem II rodacy, którzy licznie przybywali do Rzymu na audiencje generalne. Na październik przypadła też beatyfikacja małżonków Marii i Alojzego Beltrame Quattrocchi, która zbiegła się z 20. rocznicą ogłoszenia adhortacji apostolskiej Familiaris consortio. Przez cały 24. rok na Stolicy Apostolskiej Ojciec Święty ogłosił wielu nowych błogosławionych i świętych, a największą liczbę wiernych przyciągnęły do Watykanu czerwcowe uroczystości kanonizacyjne Ojca Pio. Na początku listopada Papież obchodził imieniny oraz 55-lecie święceń kapłańskich. Uczestniczył w celebracjach roku liturgicznego, a w maju odwiedził Azerbejdżan i Bułgarię.

Głównym celem pielgrzymki do Kanady był udział w XVII Światowym Dniu Młodzieży. Z Toronto biskup Rzymu udał się do Gwatemali i Meksyku, a wkrótce potem, w sierpniu – do Ojczyzny. Ostatnia podróż apostolska do Polski przyniosła wiele wzruszeń i wskazówek dla rodaków, dlatego też poświęcono jej szczególnie wiele miejsca – od przylotu na krakowskie Balice poprzez wieczorne rozmowy z wiernymi z okna przy Franciszkańskiej 3, przejazd ulicami Krakowa do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i konsekrację nowej świątyni, Mszę św. beatyfikacyjną na Błoniach, wizytę na Wawelu do nawiedzenia bazyliki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wielki orędownik jedności Kościoła w październiku odprawił również nieszpory z okazji 700. rocznicy urodzin św. Brygidy Szwedzkiej, współpatronki Europy i gościł w Watykanie patriarchę Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, Teoktysta.

24. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papież obchodził z polskimi biskupami i kardynałami, którzy przybyli do Rzymu także po to, by podziękować niestrudzonemu Pielgrzymowi za nawiedzenie Ojczyzny.

Ten piękny dokument papieskiej działalności łączy zdjęcia wybitnych fotografików papieskich – Adama Bujaka i Arturo Mariego oraz fragmenty najważniejszych przemówień, rozważań i homilii Ojca Świętego. Najwyższy poziom edytorski!

Rok 25

Fotograficzna kronika dwudziestego piątego roku pontyfikatu Jana Pawła II. Najpiękniejsze zdjęcia z najważniejszych uroczystości i wydarzeń, które odbyły się między 24 grudnia 2002 a 22 października 2003. Z ćwierćwieczem pontyfikatu zbiegło się wiele innych jubileuszy i bardzo ważnych, szczególnie dla Polaków, wydarzeń. Papież przewodniczył celebracjom uroczystości roku liturgicznego. Mimo brzemienia wieku nadal wytrwale wzywał do pojednania: w Watykanie odbywały się ekumeniczne spotkania z przedstawicielami innych wyznań i delegacjami zagranicznymi. Z wizytą przybywali też rodacy, m.in. przedstawiciele wydawnictwa Biały Kruk, którzy zaprezentowali Ojcu Świętemu jubileuszowe wydanie „Tryptyku Rzymskiego”. W Polsce obchodzono jubileusz 750-lecia kanonizacji św. Stanisława Biskupa. Na dzień 83. urodzin Jana Pawła II przypadła kanonizacja m.in. bł. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. m. Urszuli Ledóchowskiej. Wśród rzesz wiernych, wypełniających Plac św. Piotra, było ponad 20 tys. Polaków. Jan Paweł II, niestrudzony głosiciel Słowa Bożego, odwiedził w tym roku Hiszpanię, szczególną uwagę poświęcił jednak krajom słowiańskim – pielgrzymował do Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Słowacji. Zarówno w Watykanie, jak i w Polsce uroczyście świętowano 25-lecie pontyfikatu Ojca Świętego. W październiku Papież wyniósł także do chwały ołtarzy Matkę Teresę z Kalkuty, której dzieło tak bardzo cenił. Podczas konsystorza mianował kardynałem m.in. polskiego biskupa, ks. Stanisława Nagyego. Zdjęciom autorstwa dwóch papieskich fotografów – Adama Bujaka i Arturo Mariego – towarzyszą fragmenty homilii, przemówień i rozważań Jana Pawła II.

Rok 26

215 mistrzowskich fotografii Arturo Mariego i Adama Bujaka ukazuje wielkie wydarzenia dwudziestego szóstego roku pontyfikatu Jana Pawła II: Boże Narodzenie w Watykanie, święto Matki Bożej Gromnicznej, Wielki Tydzień w Rzymie, beatyfikacje i kanonizacje, Boże Ciało. Przy okazji corocznych celebracji liturgicznych Papież z radością spotykał się z wiernymi – młodzieżą, przedstawicielami różnych instytucji, m.in. delegacją Uniwersytetu Opolskiego, chorymi czy biskupami. Odbywały się też spotkania ekumeniczne i audiencje dla osobistości świata polityki. Szczególnym powodem do radości dla Polaków było wyniesienie na ołtarze ks. Augusta Czartoryskiego.

Album zawiera również zdjęcia z ostatnich podróży apostolskich Jana Pawła II – do Szwajcarii, włoskiego Les Combes, gdzie Papież spędził wakacje, oraz do miejsc szczególnych łask udzielanych wiernym przez Boga za pośrednictwem Matki Najświętszej, której Ojciec Święty całkowicie zawierzył – Lourdes we Francji i Loreto we Włoszech.

Wyrazem wielkiej miłości Polaków do Jana Pawła II był obchodzony 10 października m.in. w Nowym Targu, Krakowie i Warszawie IV Dzień Papieski. Pięknym koncertem orkiestry, chóru i zespołu tanecznego z Moskwy uczczono 26-lecie pontyfikatu Ojca Świętego. Tom zamyka inauguracja Roku Eucharystii.

Piękne zdjęcia przeplatają starannie wybrane cytaty z homilii i przemówień Jana Pawła II.

Rok 27

Historyczny dokument i przejmująca pamiątka ostatniego, 27. roku Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II. Ostatnie homilie i słowa Ojca Świętego, chwile, które mogli utrwalić jedynie papiescy fotograficy: Adam Bujak i Arturo Mari.

Ponad 200 fotografii przedstawia: rzymskie obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, ostatnie Święta Bożego Narodzenia z Ojcem Świętym w Watykanie, wzruszające audiencje, modlitwy „Anioł Pański” i spotkania Jana Pawła II z rodakami, duchowieństwem i młodzieżą z całego świata w roku 2005, ostatnie błogosławieństwo Urbi et Orbi, całą historię cierpienia Ojca Świętego w poliklinice Gemellego, które jednak nie przeszkodziło mu w pełnieniu posługi. Dramatyczne chwile nadziei i niepokoju, rzesze wiernych zanoszące modły o zdrowie dla Jana Pawła II, wreszcie smutna wiadomość o śmierci Następcy św. Piotra. Zapis wielkiego modlitewnego zjednoczenia wiernych żegnających Ojca Świętego w Rzymie i w Polsce, ostatni hołd oddawany na różne sposoby przez rodaków, uroczystości pogrzebowe (ujęcia do których nie miał dostępu żaden inny fotograf).

Poruszające świadectwo do końca pięknej i godnej pielgrzymki do Domu Ojca uzupełniają fragmenty papieskich wypowiedzi oraz testament Ojca Świętego.